Pokolenia, które budują świat – Y i Z, połączcie się!

Oczekują elastycznego czasu pracy. Mają apetyt na życie i nie chcą się ograniczać – nie tylko w życiu prywatnym, ale także (a może przede wszystkim) w życiu zawodowym. Myślą długoterminowo, ale jednocześnie szukają różnorodności. Czy to charakteryzacja pracy marzeń? Niezupełnie. Oto przed nami Pokolenia Y i Z – pokolenia, które zaczynają dyktować warunki na rynku.

Pokolenie Y – czyli ludzie urodzeni w latach 80. i 90. ubiegłego wieku – oraz Pokolenie Z – osób urodzonych po ’95. Dwie generacje, które diametralnie zmieniają rynek pracy, do którego przyzwyczaili się ludzie pamiętający czasy PRL. Generacje, które zostały wychowane wśród nowych technologii i dla których nie ma żadnych barier.

Różnic między tymi pokoleniami jest parę – przede wszystkim Pokolenie Z nie zna życia, w którym nie istnieje dostęp do Internetu i elektronicznych gadżetów. Z tego wynikają inne, subtelne różnice dotyczące kontaktów międzyludzkich, otwartości na świat oraz oczekiwań odnośnie życia.

Oba jednak pokolenia cechuje specyficzne podejście do pracy. W przeciwieństwie do starszego pokolenia, nie szukają pracy na całe życie, a oprócz pracy na etat, chętnie podejmują się dodatkowych zleceń. Elastyczny czas pracy może być wyznacznikiem, który przeważy na podjęciu, bądź niepodjęciu konkretnego zadania.

Praca coraz częściej stanowi dla nich zabawę, którą mogą stać się zadania stawiane przed użytkownikami aplikacji BuzzBee. Praca jest, owszem, konieczna ze względu na potrzebę utrzymania się, ale pokolenia te chętniej angażują się w pracę, która ich ciekawi. Nie musi być wcale ściśle związana z ich zainteresowaniami (chociaż, oczywiście, to jest najbardziej pożądane) – ważne bowiem, aby przynosiła satysfakcję, a przede wszystkim: była rozwojowa. Rozwój to słowo-klucz dla Pokolenia Y i Z – młodzi ludzie nie wyobrażają sobie sytuacji, w której wiedzę nabędą i już nigdy nie będą musieli kształcić się dalej; zdają sobie sprawę z potęgi szkoleń, kursów i dodatkowych studiów.

Z tego też powodu wcześniej zaczynają wchodzić w życie zawodowe – praca dla licealistów i praca dla studentów nie jest już niczym zaskakującym. Zwłaszcza wśród studentów praca dodatkowa często stanowi zintegrowany element ze studiami – czy to ze względu na chęć usamodzielnienia się i utrzymania, czy też ze względu na potrzebę uzupełnienia swojego zawodowego CV; dzięki elastyczności, jaką dają zlecenia w BuzzBee, jest w stanie nie rezygnować ani z nauki, ani z dodatkowej gotówki.

Pokolenie Y oraz Z to generacja żyjąca w nowych mediach; generacja, dla której sprawdzenie poczty internetowej jest jak wyjście po bułki, poranna kawa zastępowana jest porannym przejrzeniem walla na fejsie, a praca przez internet, tak normalna jak praca w sklepie. Każdy, kto chce zaproponować im jakieś stanowisko – musi być świadomy tego, kim oni są i czego oczekują, a odpowiednie dobrana praca pozwoli maksymalizować zyski zarówno po stronie pracodawcy, jak i samego pracownika.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Polityka prywatności

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

Pobierz BuzzBee z Google Play